Ελπίδα: Η πνευματική άνοδος ως κάθοδος [1]
![](http://www.tomtb.com/wp-content/uploads/2020/04/ΠαρθένηςΚωνσταντίνοςΕλπίδα.jpg)
Του Θανάση Ν. Παπαθανασίου*
![](https://whataboutyoga.files.wordpress.com/2014/12/2014-06-04-06_10_47-ceb7-yoga-ceb1cf80cf8c-cf84ceb7-cf83cebacebfcf80ceb9ceac-cf84ceb7cf82-cebfcf81ceb8cebfceb4cebfcebeceafceb1cf82-ceb4cf81.png?w=282&h=211&crop=1 )
Θεωρώ πολύ σημαντικό να στρέψουμε την προσοχή μας στην έννοια της χριστιανικής ελπίδας και να παλέψουμε με τα συγκλονιστικά ζητήματα που αυτή θέτει [1]. Μερικά από αυτά τα ζητήματα θα επιχειρήσω να ψηλαφίσω εδώ, γύρω από δύο άξονες: Πρώτον, η ελπίδα μέσα στην ιστορία και, δεύτερον, η ελπίδα μέσα στην απελπισία.
Α.
Ποια είναι τα βασικά χαρακτηριστικά, όχι γενικά της ελπίδας, αλλά συγκεκριμένα της χριστιανικής ελπίδας;
Πρώτα απ’ όλα, η χριστιανική ελπίδα δεν παράγεται από τον κόσμο, δεν γεννιέται από την ιστορία (ούτε καν από το μέλλον της ιστορίας), δεν προκύπτει από κάποια εντελέχεια (δηλαδή από κάποια εσωτερική δύναμη η οποία οδηγεί σε μια αναπόδραστη εξέλιξη). Η χριστιανική ελπίδα φτιάχνεται και χαρίζεται από τον Θεό και, ορθότερα, από το έργο του Θεού μέσα στην ιστορία. Ο Θεός δρα μέσα στην ιστορία, και με τη δράση του αυτή δημιουργεί κάτι ολότελα νέο για τον άνθρωπο και τον κόσμο: τη δυνατότητα της Ανάστασης και της ανακαίνισης.