Ρωσική Επανάσταση – Θεωρητικές προσεγγίσεις και ανοιχτά ερωτήματα

Ρωσική Επανάσταση – Θεωρητικές προσεγγίσεις και ανοιχτά ερωτήματα

ΣΥΝΕΔΡΙΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΡΩΣΙΚΗ ΕΠΑΝΑΣΤΑΣΗ | 12-14 ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2019 | ΝΟΜΙΚΗ ΣΧΟΛΗ ΑΘΗΝΩΝ

Russian Revolution: Theoretical Approaches and Open Questions

RUSSIAN REVOLUTION CONGRESS| – Athens, Greece, 12-14 April 2019 | LAW SCHOOL OF ATHENS

Πρόγραμμα συνεδρίου

Posted by admin | Feb 20, 2019  Παρασκευή 12 Απριλίου

11:00 – 12:00      Εγγραφές

 

12:00 – 13:30      Ενότητα: Κριτικές προσεγγίσεις

Συντονιστής: Γιάννης Κιμπουρόπουλος, δημοσιογράφος

Επανάσταση, αναγκαιότητα και ιδεολογικός αναστοχασμός
Κώστας Γαλανόπουλος, Διδάκτωρ

Περί της ανάπτυξης των παραγωγικών δυνάμεων και άλλων δαιμονίων
Γιάννης Μπίλλας, Συγγραφέας

Η εξουσία των διανοουμένων
Χάρης Ναξάκης, Πανεπιστήμιο Ιωαννίνων

Ρωσική Επανάσταση: Το φάντασμα του εικοστού αιώνα
Φώτης Τερζάκης, Συγγραφέας-Δοκιμιογράφος

 

13:30 – 14:15      Ενότητα: Έθνη, Εθνότητες, Αντιιμπεριαλιστικοί Αγώνες
                             Συντονίστρια: Κορίνα Βασιλοπούλου, δημοσιογράφος 

Η Σοσιαλιστική Δημοκρατία της Γεωργίας και η καταστολή της από τους Μπολσεβίκους
Θανάσης Δρίβας, ΑΡΜΑΖΙ, Ελληνογεωργιανό Πολιτιστικό Κέντρο

Διεθνείς αιτίες, διεθνείς συνέπειες και διεθνής επικαιρότητα της Οκτωβριανής Επανάστασης (ο Λένιν ως τομή στον Μαρξισμό)
Δημήτρης Κωνσταντακόπουλος, Δημοσιογράφος-συγγραφέας

 

14:15 – 15:00      Διάλειμμα

 

15:00 – 16:00     Ενότητα: Οι Ρίζες της Επανάστασης – η Κυοφορία και το Περιβάλλον της
                               Συντονίστρια: Βίκυ Ιακώβου, Πανεπιστήμιο Αιγαίου

Τα προσχέδια της απάντησης του Μαρξ στη Βέρα Ζασούλιτς 1881
Θανάσης Γκιούρας, Πανεπιστήμιο Κρήτης 

Ρωσική ιδιαιτερότητα ή διαχρονικό δόγμα; Για μια διαλεκτική προσέγγιση της διαμόρφωσης του Μπολσεβικισμού
Νίκος Πελεκούδας, υπ. Διδάκτορας

Ναρόντνικοι και Sofia Perovskaya: Ο λαός και η ένοπλη προφυλακή του
Πολυζώης Πλαστράκης, Ιστορικός-Κοινωνικός Ανθρωπολόγος

 

16:00 – 17:00      Προσκεκλημένη ομιλία
                               ΣυντονιστήςΚώστας Παπαδάκης, δικηγόρος

Εξεγέρσεις του 17ου και 18ου αιώνα στη Ρωσία και οι Σοβιετικές ερμηνείες τους
Νικόλας Πίσσης, Ελεύθερο Πανεπιστήμιο Βερολίνου

 

17:00 – 18:00  Ενότητα: Οι Ρίζες της Επανάστασης – η Κυοφορία και το Περιβάλλον της (2)
                                Συντονιστής: Βασίλης Ξυδιάς, εκπαιδευτικός

Σλαβόφιλοι και Δυτικόφιλοι στη Ρωσία του 19ου αιώνα
Δημήτρης Μπαλτάς, Διδάκτωρ Φιλοσοφίας Πανεπιστημίου Αθηνών

Η τελευταία αίρεση του χριστιανισμού
π. Αντώνιος Πινακούλας, Εφημέριος

Μεσσιανισμός και Ρωσική Επανάσταση
Στέφανος Ροζάνης, Πάντειο Πανεπιστήμιο 

 

18:00-18:30       Διάλειμμα

 

18:30 – 19:00      Τελετή Έναρξης 

 

19:00 – 20:00     Προσκεκλημένη ομιλία

Συντονιστής: Θανάσης Γκιούρας, Πανεπιστήμιο Κρήτης

Η Ρωσική Επανάσταση 1902-1922
Teodor Shanin, πρ. Σχολής Κοινωνικών και Οικονομικών Επιστημών της Μόσχας, Ομ. Καθηγητής Πανεπιστημίου του Μάντσεστερ

 

20:00 – 21:00     Προσκεκλημένη ομιλία

Συντονιστής: Στέλιος Ελληνιάδης, Δημοσιογράφος

Η εξέλιξη των Σοβιέτ την περίοδο 1917-1018
Alexander Shubin, Ινστιτούτο Γενικής Ιστορίας Ρωσικής Ακαδημίας Επιστημών (RAS), καθηγητής του ρωσικού κρατικού πανεπιστημίου

21:30    Προβολή ταινίας: Η Μεγάλη Ουτοπία του Φώτου Λαμπρινού

 

Σάββατο 13 Απριλίου

  

10:30 – 11:30      Ενότητα: Ουτοπία και Τεχνολογία
                               Συντονιστής: Γιώργος Παπανικολάου, επίκ. καθηγητής Χαροκόπειο Πανεπιστήμιο

Λένιν και μηχανή. Τεχνο-κρατικό φαντασιακό και το τέλος της πολιτικής
Γιάννης Κτενάς, περιοδικό KABOOM, Πάντειο Πανεπιστήμιο & Γιώργος Περτσάς, Υπ. διδάκτορας ΕΚΠΑ

Η ασυμβατότητα της μαστορικής με τη μισθωτή εργασία
Αντρέας Κυράνης, αρχιτέκτονας

Η Ρωσική Επανάσταση και το φάντασμα της μεγα-μηχανής της τεχνικής κυριαρχίας
Γιάννης Ραουζαίος, κριτικός κινηματογράφου-συγγραφέας

 

11:30 – 12:30      Ενότητα: Εργασία και Σοσιαλισμός
                              Συντονίστρια: Δέσποινα Κουτσούμπα, αρχαιολόγος

Από την πρόκληση της εργατικής δημοκρατίας στο «δέλεαρ» του εργοδοτικού δεσποτισμού. εργατική αυτοδιεύθυνση και τεϊλορισμός στη μετεπαναστατική Ρωσία
Βασίλης Μηνακάκης, επιμελητής εκδόσεων-συγγραφέας 

Η θεωρία του χρήματος και η εργασιακή νομοθεσία στην ΕΣΣΔ
Δημήτρης Μόσχος Μ., Ιστορικός-Ανθρωπολόγος 

Η εργασία απελευθερώνει; Κοινωνικές σχέσεις παραγωγής και εργατική χειραφέτηση
Κώστας Χαριτάκης, ΒΙΟ.ΜΕ.

 

12:30 – 13:30        Προσκεκλημένη ομιλία
                                Συντονίστρια: Σοφία Αδάμ,  Ίδρυμα Χάινριχ Μπελ

Οι Κομματικές Οργανώσεις Βάσης του Πανενωσιακού Κομμουνιστικού Κόμματος (Μπολσεβίκοι) ως πτυχή των σχέσεων κοινωνίας-κράτους στην ΕΣΣΔ του μεσοπολέμου: Η περίπτωση του εργοστασίου Πουτίλοφ-Κίροφ στο Λένινγκραντ
Γιάννης Κοκοσαλάκης, Πανεπιστημιακό Κολλέγιο Δουβλίνου (UCD)

 

13:30 – 14:00      Διάλειμμα

 

14:00 – 14:45      Ενότητα: Η Σοσιαλιστική Οικονομία
                               Συντονίστρια: Νεφέλη Πανδίρη, πολιτικός επιστήμονας

Σχεδιασμένη οικονομία και μαύρη αγορά: Μορφές άτυπης οικονομίας στην ΕΣΣΔ
Γιάννης Λεβεντίδης, Πανεπιστήμιο Αθηνών 

«Σοσιαλιστικός σχεδιασμός» και επιχείρηση στην ΕΣΣΔ, 1929-1989
Γιάννης Μηλιός, ΕΜΠ

 

14:45 – 15:30     Ενότητα: Οι Έλληνες και η Επανάσταση

Συντονιστής: Νίκος Ποταμιανός, ερευνητής, Ινστιτούτο Μεσογειακών Σπουδών

Οι ελληνικές κοινότητες της Ρωσίας στην επανάσταση
Αντρέας Ζαφείρης, Πανεπιστήμιο του Γκορλόβκα

Η επανάσταση των μπολσεβίκων με τα μάτια των μελών του ελληνικού εκστρατευτικού σώματος
Τάσος Κωστόπουλος, ιστορικός-δημοσιογράφος

 

15:30 – 16:30       Προσκεκλημένη ομιλία

Συντονιστής: Γιώργος Νικολακάκης, αν. καθηγητής Πανεπιστήμιου Κρήτη

Ιδεολογική πάλη και οργανωτική διάσπαση στο κόμμα των σοσιαλεπαναστατών το 1918-1919: Αρχές, αιτίες, συνέπειες
Konstantin Morozov, Ινστιτούτου Κοινωνικών Επιστημών, Ρωσική Προεδρική Ακαδημία Εθνικής Οικονομίας και Δημόσιας Διοίκησης

 

16:30 – 17:30        Προσκεκλημένη ομιλία

Συντονίστρια: Βάσω Σειρηνίδου, επίκ καθηγήτρια Πανεπιστήμιο Αθηνών

Εναλλακτικό πλάνο της εξέλιξης της κοινωνικής επανάστασης στη Ρωσία 1918-1924
Yaroslav Leontyev, Κρατικό Πανεπιστήμιο της Μόσχας

 

17:30 – 18:00       Διάλειμμα

 

18:00 – 19:00      Ενότητα: Ζητήματα Ιστορίας
                               Συντονιστής: Κώστας Ράπτης, δημοσιογράφος

Σήμα Κινδύνου. Οι έγκαιρες αναρχικές προειδοποιήσεις: Προυντόν, Μπακούνιν, Κροπότκιν
Κώστας Δεσποινιάδης, εκδόσεις – περιοδικό ΠΑΝΟΠΤΙΚΟΝ

Ο Τρότσκι ως υποστηρικτής της καταναγκαστικής εργασίας
Δημήτρης Μπελαντής, Διδάκτωρ, Συγγραφέας

Μενσεβίκοι: το πρόβλημα της δημοκρατίας από την τσαρική Ρωσία στη Σοβιετική Ένωση
Γιάννης Χατζηϊωάννου, δικηγόρος 

 

19:00 – 20:00     Προσκεκλημένη ομιλία

Συντονιστής: Δημήτρης Κυρτάτας, καθ. Πανεπιστήμιο Θεσσαλίας

Πραγματικότητα και Θρύλος της Ρωσικής Επανάστασης
Ettore Cinnella, Πανεπιστήμιο της Πίζας

 

20:00 – 21:00     Προσκεκλημένη ομιλία
                              Συντονιστής: Σπύρος Δαπέργολας, γραφίστας

Η εξέλιξη της πολιτικής θέσης των αναρχικών στην Ρωσική Επανάσταση του 1917-1922
Dmitry Rublev, Κρατικό Πανεπιστήμιο της Μόσχας (MSU), Αρχείο Κοινωνικοπολιτικής Ιστορίας (RGASPI)

 

Κυριακή 14 Απριλίου

 

10:30 – 12:40      Ενότητα: Κράτος και Επανάσταση
                               Συντονίστρια: Γιάννα Κούρτοβικ, νομικός

Τι να κάνουμε με το κράτος; Αρχές κατασκευής μιας συνεργατικής δικαιοσύνης
Γιάννης Ευσταθίου, υπ. Διδάκτωρ

Νομικοί και σοβιετική εξουσία
Ιάσων Κουτούφαρης-Μαλανδρίνος, Νομικός

Καταργώντας το κράτος: Άμεση δημοκρατία ή «διαχείριση» των πραγμάτων; Γιατί οι μπολσεβίκοι κατάφεραν να ξεγελάσουν τους αναρχικούς
Γιώργος Λιερός, συγγραφέας

Επανάσταση και η προοπτική «απονέκρωσης» του κράτους: Μαθήματα από την Οκτωβριανή Επανάσταση μέχρι σήμερα
Γιώργος Λιοδάκης, Πολυτεχνείο Κρήτης

Συνταγματισμός, προλεταριακή κυριαρχία και δικαιώματα: από την «ανωμαλία» του 1918 στην ορθοδοξία του 1936
Δημήτρης Τσαραπατσάνης, Πανεπιστήμιο York

Προλεταριακή Δικαιοσύνη;
Πέτρος Πέτκας, Νομικός

 

12:40 – 13:00      Διάλειμμα

 

13:00 – 14:00      Προσκεκλημένη ομιλία

Συντονιστής: Αντώνης Δρακωνάκης, υποψήφιος διδάκτορας

Προλεταριακή Κουλτούρα εναντίον Προλετκούλτ: Η ιδέα του Αλεξάντερ Μπογκντάνοφ και η εφαρμογή της στη Σοβιετική πραγματικότητα
Morozova, Ινστιτούτο Ρωσικής Ιστορίας της Ρωσικής Ακαδημίας Επιστημών

 

14:00 – 15:00      Ενότητα: Ζητήματα Κουλτούρας και Κοινωνίας

Συντονιστής: Φώτης Καγγελάρης, Διδάκτωρ Ψυχοπαθολογίας, Συγγραφέας

Χώρος και χρόνος, γεωγραφία και ιστορία. Η επιστημολογική όψη της αντιπαράθεσης Αναρχισμού – Μαρξισμού στο περιβάλλον της Ρωσικής Επανάστασης
Σωτήρης Λυκουργιώτης, ΤΕΙ Δυτικής Ελλάδος, ΕΑΠ

Δυναμική του χώρου στον El Lissitzky και ανατροπή του κύριου σημαίνοντος
Βίκη Σκουμπή, περιοδικό αληthεια

Η Ρωσική Επανάσταση και η έμφυλη καταπίεση
Δήμητρα Κυρίλου, Μηχανικός-κριτικός κινηματογράφου & Αλέκα Μακρή, Ιατρός-φεμινιστική συλλογικότητα Το ΜΩΒ

 

15:00 – 15:30      Διάλειμμα

 

15:30 – 16:30     Ενότητα: Κριτικές Προσεγγίσεις στις Θεωρίες Περί Ολοκληρωτισμού
                              Συντονιστής: Νίκος Κατσιαούνης, εκδόσεις ΕΡΜΑ

Carl Schmitt και η Ρωσική Επανάσταση: Η επιρροή του Μπολσεβικισμού στη γερμανική ριζοσπαστική δεξιά
Γιώργος Μερτίκας, συγγραφέας-μεταφραστής

Οκτώβριος 1917: Μαθήματα από το πραξικόπημα των Μπολσεβίκων και την ήττα των Σοβιέτ
Γιώργος Οικονόμου, Διδάκτωρ φιλοσοφίας-συγγραφέας

Κράτος και επανάσταση στη μακρά διάρκεια: Κριτικές προσεγγίσεις στον Οριενταλισμό
Δημήτρης Σταματόπουλος, Πανεπιστήμιο Μακεδονίας

 

16:30 – 17:00

Συντονιστής: Λεωνίδας Βελισσαρόπουλος, δασοπόνος

Η περίοδος των πολιτικών διώξεων στη Σοβιετική Ένωση (1936-1939) οι ad hoc διαστάσεις του «Μεγάλου Τρόμου» εντός της Κομμουνιστικής Διεθνούς
Νίκος Παπαδάτος, University of Geneva Clobal Studies Institute (GSI)

 

17:00 – 17:15       Διάλειμμα           

 

17:15 – 18:00        Ενότητα: Οι Αγρότες και η Επανάσταση

Συντονιστής: Σωτήρης Παπαδημητρίου, συγγραφέας-σκηνοθέτης

Σοσιαλισμός στην ύπαιθρο: Πολιτικές όψεις της εργατο-αγροτικής συμμαχίας στην ΕΣΣΔ (1917-1940) και Κίνα (1927-1966)
Σωτήρης Λαπιέρης, απόφοιτος ΕΣΔΔΑ & Γιώργος Τσουτσουβάς, Δικηγόρος

ΝΕΠ: Δρόμος για τον Κομμουνισμό ή τακτική υποχώρηση;
Δημήτρης Παπαφωτίου, Μηχανολόγος μηχανικός

 

18:00 – 19:00     Προσκεκλημένη ομιλία
                              Συντονιστής: Φιλήμονας Πατσάκης, συγγραφέας

Η θεωρία της αγροτικής οικονομίας του Τσαγιάνοφ ως ένας εναλλακτικός δρόμος προς τον σοσιαλισμό
Renaud Garcia, καθηγητής φιλοσοφίας

 

19:00 – 20:00     Προσκεκλημένη ομιλία

Συντονιστής: Νικόλας Θεοχαράκης, αν. καθηγητής, Πανεπιστήμιο Αθηνών

Η αγροτική Επανάσταση ως μια στιγμή αλήθειας της Μεγάλης Ρωσικής Επανάστασης
Viktor Kontrashin, Κρατικό Πανεπιστήμιο Penza

 

ΠΗΓΗ:

από: Charis Naxakis  <charisnax@yahoo.gr>
προς:  Μανιταρι <manitari.tou.bounou@gmail.com>,
ημερομηνί: 10 Απρ 2019, 9:17 π.μ.
θέμα: συνεδριο